00 – mBlock Kurma

Arduino kartı programlanabilir elektronik bir karttır. USB kablosu ile pc ye bağlanır. Bu sayede yapılan kodlama karta gönderilebilir.

Arduino kartı değişik platformlarda programlanabilir. MBLOCK (Blok kodlama) veya IDE (metinsel kodlama) editörü bunların başlıcalarıdır.

Yapılacak göreve göre kartın üzerinde ve breadboard üzerinde gerekli devre ve kablo bağlantıları yapılır. Bunlar yapılırken temel elektrik ve elektronik kuralları geçerlidir. Önce devre tasarımı fiziksel olarak yapılır. Sonra istenilen kodlama bağlantılara göre yapılır ve karta yüklenir.

İLK AŞAMADA GEREKLİ OLAN PROGRAM (MBLOCK) (mBlock 3 for PC indirilecek)

http://www.mblock.cc/mblock-software/

Program kurulup açılacak. Arduino usb kablo ile bir porta bağlanacak.

Mblock programında ilgili menüden dil Türkçe seçilecek.

Mblock programında üstteki menüden kartlar sekmesinden “Arduino” Uno seçilecek.

Mblock programında üstteki menüden bağlan sekmesinden “seri port” COM X (COM 3, COM 4, COM 5 … Arduino hangi porta takılı ise o port ) seçilecek.

Arduinoyu ilk defa Mblock ile kullanacağımızda Bağlan sekmesinden “Arduno Sürücüsü’nü Yükle” seçilir ve yüklenir. bir nevi Arduino donanım olarak sisteme tanıtılmış olur.

Mblock programında üstteki menüden bağlan sekmesinden “Aygıt yazılımı güncellemesi” seçilecek, Artık kodlar anında, online, eş zamanlı çalışabilecek hale gelmiş olur.

ve kartımız mBlock tarafından programlanmaya hazır.